Loading...
Dla pacjentów depresja 2022-05-23T14:30:50+00:00

Czy Ty, a może ktoś z Twoich bliskich, cierpi na depresję?

Terapia Depresji Sooma zapewnia bezpieczną i skuteczną ulgę w depresji. Większość pacjentów otrzymuje istotną pomoc już po trzech tygodniach. Pacjenci w ponad 30 krajach skorzystali z terapii, od czasu jej wprowadzenia w 2014 r. Co więcej, terapia jest bezbolesna, a 90% pacjentów pomyślnie kończy proces leczenia. Zapytaj swojego terapeutę o możliwość skorzystania z Terapii Depresji Sooma lub znajdź terapeutę poniżej.

90% pacjentów pomyślnie kończy proces leczenia

66% pacjentów uzyskuje istotną pomoc w ciągu trzech tygodni

Wyniki leczenia Sooma: N=199. Skale: HAMD lub MADRS

Sooma nie oferuje usług leczniczych. Możesz uzyskać dostęp do terapii Sooma za pośrednictwem swojego terapeuty. Jeśli terapeuta nie jest świadomy tej opcji leczenia, możesz zaproponować leczenie samemu lub poprosić nas o skontaktowanie się z Twoim terapeutą.

Skontaktuj się z nami by znaleźć terapeutę
Czym jest Terapia Depresji Sooma?

Terapia depresji Sooma wykorzystuje nowoczesną formę stymulacji mózgu, w celu złagodzenia objawów depresji. Terapia obejmuje trzydziestominutowe sesje terapeutyczne, które są powtarzane raz dziennie przez dwa do trzech tygodni. Efekty leczenia osiąga się stopniowo w trakcie terapii i nie powinieneś oczekiwać, że poczujesz się inaczej po jednej sesji. Podczas sesji terapeutycznej możesz usiąść i zrelaksować się lub wziąć udział w różnych formach aktywności terapeutycznych. Podczas relaksu stały prąd niskiej częstotliwości stymuluje mózg w celu wspomagania łagodzenia objawów depresji.

Zabieg jest bezbolesny i nie powoduje ryzyka wystąpienia poważnych skutków ubocznych. 90% pacjentów pomyślnie kończy proces leczenia. Poniższy film pokazuje, jak rozpoczyna się sesja terapeutyczna:

„Znów mogłem się śmiać”

– 28-letni pacjent z nawracającą oporną na leczenie depresją od czasu szkoły średniej

Co obejmuje Terapia Depresji Sooma?

Przed rozpoczęciem sesji należy usunąć z miejsca zabiegowego metalowe przedmioty, takie jak biżuteria, okulary lub spinki do włosów. Powinieneś także powstrzymać się od stosowania lakieru lub żelu do włosów aż do zakończenia codziennej sesji.

Sooma Depression Therapy head cap and stimulation device

Podczas sesji zabiegowej na Twojej głowie umieszczane są dwie elektrody. Jednorazowe podkładki do stymulacji tworzą miękką powierzchnię między elektrodami a skórą głowy i wspomagają przepływ prądu elektrycznego przez włosy. Oznacza to, że terapia nie wymaga golenia głowy.

Elektrody są umieszczane na głowie za pomocą czepka, który umożliwia odpowiednie ustawienie elektrod nad docelowymi obszarami mózgu i utrzymuje elektrody na swoim miejscu podczas sesji terapeutycznej. Wystarczy, że założysz czepek na głowę i upewnisz się, że:

  1. Środkowy szew jest w jednej linii z Twoim nosem
  2. Dolna krawędź czepka znajduje się nad Twoimi brwiami

Urządzenie do zabiegów ma pojedynczy przycisk sterujący, który służy do uruchamiania i wstrzymywania stymulacji. Dla Twojej wygody cała reszta, w tym zakończenie sesji, jest zautomatyzowane.

Po rozpoczęciu leczenia możesz poczuć lekkie swędzenie pod elektrodami. Jest to całkowicie nieszkodliwe i uczucie to zacznie zanikać wkrótce po rozpoczęciu sesji. Urządzenie do zabiegów jest przenośne i poruszanie się podczas sesji jest możliwe. Oznacza to, że stymulacja może być wykonywana podczas wykonywania czynności, takich jak czytanie, gotowanie, spacery z psem, czy też wykonywanie pracy biurowej. Możesz powrócić do codziennych, rutynowych czynności tuż po sesji.

Biorąc udział w terapii depresji Sooma, jesteś proszony o zapisywanie swojego nastroju każdego dnia. Pozwoli to Twojemu terapeucie skutecznie monitorować Twoje postępy.

Dane są zbierane za pomocą aplikacji mobilnej. Aplikacja nie przechowuje danych osobowych ani informacji poufnych. Zapisuje się tylko to, co zostało wybrane do zapisania. Ewentualnie możesz zachować pisemny pamiętnik.

Mobile application for recording mood
Czy są jakieś efekty uboczne lub ograniczenia związane z Terapią Depresji Sooma?

Typowe skutki uboczne, które mogą wystąpić, to uczucie swędzenia podczas stymulacji i lekki, przejściowy ból głowy. Po sesji może się również pojawić zaczerwienienie skóry w miejscu zabiegowym. Jeśli po sesji czujesz się zmęczony lub czujny, możesz dostosować porę codziennej sesji do swoich indywidualnych potrzeb.

Zaleca się kontynuowanie leczenia za pomocą jakiejś formy terapii w celu utrzymania efektów leczenia i zapewnienia, że objawy depresji nie powrócą.

Z Terapii Depresji Sooma nie mogą korzystać osoby, które mają metalowe implanty w okolicy głowy. Rozrusznik serca i ostre zmiany skórne w okolicy zabiegowej również stanowią przeciwwskazania do terapii. Po zabiegach operacyjnych w okolicy głowy, należy odczekać z terapią Sooma przynajmniej 6 miesięcy. Należy unikać stosowania produktów nikotynowych i alkoholu podczas Terapii Depresji Sooma.

Sooma nie oferuje usług leczniczych. Możesz uzyskać dostęp do terapii Sooma za pośrednictwem swojego terapeuty. Jeśli terapeuta nie jest świadomy tej opcji leczenia, możesz zaproponować leczenie samemu lub poprosić nas o skontaktowanie się z Twoim terapeutą.

Patient during a session of Sooma Depression Therapy

Większość pacjentów poddawanych Terapii Depresji Sooma wykazuje znaczną poprawę w okresie dwóch do trzech tygodni1. Royal College of Psychiatrists wydała oświadczenie popierające tę metodę leczenia deprejit3. Europejskie wytyczne oparte na dowodach naukowych dały rekomendację poziomu B (prawdopodobna skuteczność)4. The National Institute of Care Excellence również opracowało wytyczne dotyczące tej techniki5. Po zakończeniu leczenia większość pacjentów kontynuuje terapię, aby zapobiec nawrotom depresji.

Terapię depresji Sooma można bezpiecznie wybrać już jako pierwszą opcję leczenia. Nie ma żadnych czynników chemicznych, które mogłyby wpłynąć na całe ciało. Terapia może być stosowana jako terapia dodatkowa bez ryzyka niebezpiecznych interakcji z lekami. Terapia jest również bezpieczna podczas karmienia piersią.

Skontaktuj się aby znaleźć terapeutę

Piśmiennictwo:

  1. Sooma – Treatment Outcomes (2017) Available online: http://soomamedical.com/blog/treatment-outcomes/
  2. Bikson M, et al. Safety of Transcranial Direct Current Stimulation: Evidence Based Update 2016. Brain Stimul. 2016 Sep-Oct;9(5):641-61.
  3. The Royal College of Psychiatrists – Position statement CERT04/17 (2017) Available online: http://www.rcpsych.ac.uk/pdf/Transcranial%20direct%20current%20stimulation%20-%20ECT%20ctee%20statement%20Feb%2017.pdf
  4. Lefaucheur JP et al. Evidence-based guidelines on the therapeutic use of transcranial direct current stimulation(tDCS). Clin Neurophysiol. 2017 Jan;128(1):56-92.
  5. National Institute of Care Excellence – Interventional guidance IPG530 (2015) Available online: https://www.nice.org.uk/guidance/ipg530