Terapia bólu Sooma – szybka i skuteczna ulga w bólu bez opioidów
Zalecana przez lekarzy, stosowana w domu
Terapia bólu Sooma
Terapia bólu Sooma to skuteczna i nieinwazyjna terapia stymulacji mózgu wskazana w przypadku fibromialgii i przewlekłego bólu neuropatycznego. Opiera się na technice zwanej przezczaszkową stymulacją prądem stałym (tDCS), polegającej na podawaniu prądu elektrycznego z niewielkiego, przenośnego urządzenia medycznego do obszarów mózgu odpowiedzialnych za przetwarzanie sygnałów zmysłowych (czyciowych) oraz bólu afektywnego. Terapia taka nie polega na lekach i może być stosowana w leczeniu podstawowym lub uzupełniającym. Jest przepisywana przez lekarza, lecz pacjent może stosować ją samodzielnie w domu, z korzyścią dla niego i zakładu opieki zdrowotnej prowadzącego leczenie.
Czym jest tDCS?
Przezczaszkowa stymulacja prądem stałym (tDCS) to nieinwazyjna technika neuromodulacji stosowana w leczeniu różnych zaburzeń psychiatrycznych i neurologicznych. Polega na podawaniu słabego prądu elektrycznego z przenośnego urządzenia do pewnych obszarów mózgu. Oddziaływanie to powoduje zmiany w elektrycznej sygnalizacji mózgu, które są zależne od biegunowości prądu.
W ramach leczenia bólu podaje się prąd o ładunku dodatnim (powodujący stymulację pobudzającą) do głównego ośrodka ruchowego mózgu, zaś prąd o ładunku ujemnym (powodujący stymulację hamującą) podaje się do przeciwległego obszaru nadoczodołowego. W przypadku jednostronnego bólu obwodowego, biegunowość podawanego prądu ustalana jest na podstawie położenia bólu w ciele pacjenta.
Celem jest poprawa komunikacji neurologicznej między różnymi obszarami mózgu odpowiedzialnymi za przetwarzanie bólu oraz wspieranie funkcji zstępujących szlaków hamujących ból.
Dlaczego warto stosować tDCS w leczeniu depresji?
Skutki działania tDCS bada się od co najmniej trzech dekad. Najnowsza metaanaliza (N = 1007) tDCS w różnych stanach bólowych wykazała, że tDCS miała lepszy skutek w porównaniu z tDCS pozorowanym, zmniejszając przewlekły ból z umiarkowaną wielkością efektu.
Międzynarodowe wytyczne oparte na dowodach (2020) uwzględniają następujące zalecenia stosowania tDCS w leczeniu bólu:
• Poziom B: Fibromialgia
• Poziom B: Ból neuropatyczny
• Poziom B: Migrena
• Poziom B: Ostry ból pooperacyjny
W przeglądzie dot. bezpieczeństwa opracowanym na podstawie ponad 40 000 sesji stymulacyjnych stwierdzono, że stymulacja tDCS jest bezpieczną metodą leczenia, gdy jest stosowana w leczeniu pacjentów dorosłych, nastoletnich i w wieku podeszłym.
Protokół terapii
Sesja terapii bólu Sooma trwa 20 minut i jest wykonywana codziennie przez 2 tygodnie. W zabiegu tym wykorzystuje się prąd o natężeniu 2 mA, utrzymywany na niezmiennym poziomie przez całą sesję – z wyjątkiem krótkiego wzrostu i spadku na początku i na końcu sesji. Po upływie 20 minut urządzenie automatycznie kończy sesję zabiegową.
Pracownicy opieki zdrowotnej mogą śledzić postępy terapeutyczne pacjentów przechodzących leczenie w domu za pośrednictwem naszej platformy zdalnego monitorowania, Sooma Online. Pacjenci używają aplikacji mobilnej do rejestrowania swojego nastroju i danych zdrowotnych. Dane są synchronizowane z chmurą i są dostępne dla lekarza za pośrednictwem przeglądarki internetowej.
Jak krok po kroku rozpocząć terapię depresji Sooma
Skontaktuj się z nami a nasz zespół z przyjemnością zaoferuje właściwe rozwiązanie dla Twoich potrzeb. Wyjaśnimy, w jaki sposób leczenie techniką tDCS może przynieść korzyści Twoim pacjentom.
Współpracujemy z szeroką siecią dystrybutorów, dzięki czemu zapewniamy terminowe dostawy urządzeń oraz wsparcie na miejscu, w języku lokalnym.
Szkolimy wszystkich naszych klientów z prowadzenia terapii Sooma. Ma to ogromne znaczenie dla optymalnych wyników terapeutycznych. Przeszkolimy Cię z następujących zagadnień:
1. Wprowadzenie do terapii
2. Dobór odpowiednich pacjentów do terapii
3. Dobór i dostosowanie protokołu leczenia
4. Sposób korzystania z systemu i nauczanie go pacjentów
Etap 1: Przygotowanie do leczenia
Spotkaj się z pacjentem i zgromadź odpowiednie informacje medyczne. Upewnij się, że pacjent kwalifikuje się do leczenia, po czym określ wyjściowy poziom depresji u pacjenta za pomocą wybranej skali (na przykład BDI, HAMD czy MADRS). Omówi z pacjentem umowę użyczenia urządzenia i upewnij się, że pacjent ją podpisał, a następnie wydaj mu urządzenie z akcesoriami. Jeśli leczenie odbywa się w stu procentach zdalnie, pierwsze spotkanie może odbyć się za pośrednictwem wideokonferencji, po czym pacjent może odebrać urządzenie osobiście lub przesyłką na jego adres.
Etap 2: Rozpoczęcie leczenia
Zazwyczaj pierwsza sesja terapeutyczna odbywa się ambulatoryjnie, w klinice, pod opieką pielęgniarską. W tym przypadku pielęgniarz lub pielęgniarka może również poinstruować pacjenta, jak samodzielnie stosować leczenie w domu. Zadbaj o to, aby pacjent otrzymał odpowiednie instrukcje i materiały na czas leczenia (są one dostarczane przez Sooma). Jeśli leczenie odbywa się w stu procentach zdalnie, najlepiej jest poinstruować pacjenta i obserwować jego przygotowanie oraz samodzielne wykonanie pierwszej sesji terapeutycznej za pośrednictwem wideokonferencji, aby mieć pewność, że poprawnie stosuje przepisaną terapię.
Etap 3: Podczas terapii
W okresie terapii zalecamy cotygodniowe rozmowy telefoniczne lub wymianę wiadomości z pacjentami, aby nadzorować ich postępy w leczeniu i czy przestrzegają jego reżimu. Po zakończeniu leczenia pacjent zwykle wraca do kliniki na ocenę wyników terapii przez lekarza. Oceń wyniki pacjenta i ustal, czy trzeba kontynuować leczenie. Jeśli trzeba, należy wydać pacjentowi nowy zapas środków jednorazowych – w przeciwnym wypadku pacjent ma zwrócić urządzenie w komplecie. Jeśli leczenie odbywa się w stu procentach zdalnie, zalecamy kontakt z pacjentem pod koniec terapii celem oceny jej wyników – telefonicznie lub za pomocą wideokonferencji.