DZIĘKUJEMY ZA ODWIEDZENIE TDCS.PL

Informujemy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, strona dedykowana jest wyłącznie dla użytkowników profesjonalnych z obszaru zdrowia i obrotu wyrobami medycznymi. (lekarzy, psychologów, terapeutów, pedagogów, logopedów, fizjoterapeutów itp.).

Czy jesteś taką osobą?

Terapia bólu Sooma – szybka i skuteczna ulga w bólu bez opioidów

Prezentacja stymulatora Sooma

Zalecana przez lekarzy, stosowana w domu

Terapia bólu Sooma

Terapia bólu Sooma to skuteczna i nieinwazyjna terapia stymulacji mózgu wskazana w przypadku fibromialgii i przewlekłego bólu neuropatycznego. Opiera się na technice zwanej przezczaszkową stymulacją prądem stałym (tDCS), polegającej na podawaniu prądu elektrycznego z niewielkiego, przenośnego urządzenia medycznego do obszarów mózgu odpowiedzialnych za przetwarzanie sygnałów zmysłowych (czyciowych) oraz bólu afektywnego. Terapia taka nie polega na lekach i może być stosowana w leczeniu podstawowym lub uzupełniającym. Jest przepisywana przez lekarza, lecz pacjent może stosować ją samodzielnie w domu, z korzyścią dla niego i zakładu opieki zdrowotnej prowadzącego leczenie.

Czym jest tDCS?

Przezczaszkowa stymulacja prądem stałym (tDCS) to nieinwazyjna technika neuromodulacji stosowana w leczeniu różnych zaburzeń psychiatrycznych i neurologicznych. Polega na podawaniu słabego prądu elektrycznego z przenośnego urządzenia do pewnych obszarów mózgu. Oddziaływanie to powoduje zmiany w elektrycznej sygnalizacji mózgu, które są zależne od biegunowości prądu.

W ramach leczenia bólu podaje się prąd o ładunku dodatnim (powodujący stymulację pobudzającą) do głównego ośrodka ruchowego mózgu, zaś prąd o ładunku ujemnym (powodujący stymulację hamującą) podaje się do przeciwległego obszaru nadoczodołowego. W przypadku jednostronnego bólu obwodowego, biegunowość podawanego prądu ustalana jest na podstawie położenia bólu w ciele pacjenta.

Celem jest poprawa komunikacji neurologicznej między różnymi obszarami mózgu odpowiedzialnymi za przetwarzanie bólu oraz wspieranie funkcji zstępujących szlaków hamujących ból.

„Wyniki były nadspodziewanie zadowalające dla większości pacjentów.”

 

Rechdi Ahdab

Profesor Medycyny

Dlaczego warto stosować tDCS w leczeniu depresji?

Skutki działania tDCS bada się od co najmniej trzech dekad. Najnowsza metaanaliza (N = 1007) tDCS w różnych stanach bólowych wykazała, że tDCS miała lepszy skutek w porównaniu z tDCS pozorowanym, zmniejszając przewlekły ból z umiarkowaną wielkością efektu.

Międzynarodowe wytyczne oparte na dowodach (2020) uwzględniają następujące zalecenia stosowania tDCS w leczeniu bólu:

• Poziom B: Fibromialgia
• Poziom B: Ból neuropatyczny
• Poziom B: Migrena
• Poziom B: Ostry ból pooperacyjny

W przeglądzie dot. bezpieczeństwa opracowanym na podstawie ponad 40 000 sesji stymulacyjnych stwierdzono, że stymulacja tDCS jest bezpieczną metodą leczenia, gdy jest stosowana w leczeniu pacjentów dorosłych, nastoletnich i w wieku podeszłym.

Protokół terapii

Sesja terapii bólu Sooma trwa 20 minut i jest wykonywana codziennie przez 2 tygodnie. W zabiegu tym wykorzystuje się prąd o natężeniu 2 mA, utrzymywany na niezmiennym poziomie przez całą sesję – z wyjątkiem krótkiego wzrostu i spadku na początku i na końcu sesji. Po upływie 20 minut urządzenie automatycznie kończy sesję zabiegową.

Pracownicy opieki zdrowotnej mogą śledzić postępy terapeutyczne pacjentów przechodzących leczenie w domu za pośrednictwem naszej platformy zdalnego monitorowania, Sooma Online. Pacjenci używają aplikacji mobilnej do rejestrowania swojego nastroju i danych zdrowotnych. Dane są synchronizowane z chmurą i są dostępne dla lekarza za pośrednictwem przeglądarki internetowej.

Jak krok po kroku rozpocząć terapię depresji Sooma

Skontaktuj się z nami a nasz zespół z przyjemnością zaoferuje właściwe rozwiązanie dla Twoich potrzeb. Wyjaśnimy, w jaki sposób leczenie techniką tDCS może przynieść korzyści Twoim pacjentom.

Współpracujemy z szeroką siecią dystrybutorów, dzięki czemu zapewniamy terminowe dostawy urządzeń oraz wsparcie na miejscu, w języku lokalnym.
Szkolimy wszystkich naszych klientów z prowadzenia terapii Sooma. Ma to ogromne znaczenie dla optymalnych wyników terapeutycznych. Przeszkolimy Cię z następujących zagadnień:

1. Wprowadzenie do terapii
2. Dobór odpowiednich pacjentów do terapii
3. Dobór i dostosowanie protokołu leczenia
4. Sposób korzystania z systemu i nauczanie go pacjentów

Etap 1: Przygotowanie do leczenia

Spotkaj się z pacjentem i zgromadź odpowiednie informacje medyczne. Upewnij się, że pacjent kwalifikuje się do leczenia, po czym określ wyjściowy poziom depresji u pacjenta za pomocą wybranej skali (na przykład BDI, HAMD czy MADRS). Omówi z pacjentem umowę użyczenia urządzenia i upewnij się, że pacjent ją podpisał, a następnie wydaj mu urządzenie z akcesoriami. Jeśli leczenie odbywa się w stu procentach zdalnie, pierwsze spotkanie może odbyć się za pośrednictwem wideokonferencji, po czym pacjent może odebrać urządzenie osobiście lub przesyłką na jego adres.

Etap 2: Rozpoczęcie leczenia

Zazwyczaj pierwsza sesja terapeutyczna odbywa się ambulatoryjnie, w klinice, pod opieką pielęgniarską. W tym przypadku pielęgniarz lub pielęgniarka może również poinstruować pacjenta, jak samodzielnie stosować leczenie w domu. Zadbaj o to, aby pacjent otrzymał odpowiednie instrukcje i materiały na czas leczenia (są one dostarczane przez Sooma). Jeśli leczenie odbywa się w stu procentach zdalnie, najlepiej jest poinstruować pacjenta i obserwować jego przygotowanie oraz samodzielne wykonanie pierwszej sesji terapeutycznej za pośrednictwem wideokonferencji, aby mieć pewność, że poprawnie stosuje przepisaną terapię.

Etap 3: Podczas terapii

W okresie terapii zalecamy cotygodniowe rozmowy telefoniczne lub wymianę wiadomości z pacjentami, aby nadzorować ich postępy w leczeniu i czy przestrzegają jego reżimu. Po zakończeniu leczenia pacjent zwykle wraca do kliniki na ocenę wyników terapii przez lekarza. Oceń wyniki pacjenta i ustal, czy trzeba kontynuować leczenie. Jeśli trzeba, należy wydać pacjentowi nowy zapas środków jednorazowych – w przeciwnym wypadku pacjent ma zwrócić urządzenie w komplecie. Jeśli leczenie odbywa się w stu procentach zdalnie, zalecamy kontakt z pacjentem pod koniec terapii celem oceny jej wyników – telefonicznie lub za pomocą wideokonferencji.

Witaj na stronie tdcs.pl. Abyśmy mogli dobrać odpowiednie dla Ciebie tematy treści wybierz swoją rolę?